The digital night-vision device without magnification is specially designed to move around with this device. Thanks to the included head mount, you can easily move through the forest or the room. But also for the observation of large areas in the garden, this is ideal because it covers a very large area at a glance. Due to the digital design it is insensitive to over-radiation. The built-in rechargeable battery allows an observation time of about 8 hours. You can charge it via the supplied USB cable or an optional commercial power bank. The simultaneous observation and operate with the power bank is of course possible. The integrated infrared lighting makes it easy to observe in complete darkness. Due to the great insight you can also observe with some distance pleasant through the night vision device. Thanks to the 2x digital zoom, you can take a closer look at your objects without having to approach the object itself. The detection range is about 70m. You can observe this device very comfortably with both eyes.
Features:
- Digital night-vision device
- Digital zoom 2x
- Integrated infrared lighting with 7 brightness levels
- Range: approx. 70m
- Battery operated: 5V 3000mA (energy for up to 8 hours)
The kit includes:
Night-vision devicePadded shoulder strapHead mountUSB charging cableOperation manual
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922056050 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 23x19x12 cm |
| Szállítási súly | 0.99 kg |
| Éjjellátó | yes |
| Éjjellátó készülék típusa | kétszemes termékek |
| Nagyítás foka, x | 1 — 2 |
| Nagyítás foka, x | 1–2 (digitális) |
| Látómező, ° | 32.57 |
| Látómező, m/100 m | 57 |
| Közelfókusz, m | 0.5 |
| Fókusz | központi |
| Érzékelési tartomány, m | 70 |
| Képerősítő | digitális |
| CCD, CCIR mátrix | CMOS színes |
| Képernyő | színes |
| Infravörös világítórendszer | yes |
| Hullámhossz, nm | 850 |
| IR világítási tartomány, m | 70 |
| Tápellátás | 5 V elem, 3000 mA (a készlet tartalmazza) |
| Fényforrás üzemideje (egy elemkészlettel), óra | 8 |
| Optikai elemek anyaga | optikai üveg |
| Váz | műanyag |
| Üzemi hőmérséklet-tartomány, °C | -20 — 60 |
| Kiegészítő | szemkagylók a szemüvegben való megfigyeléshez, teljesen bevonatolt lencse tükröződésgátló bevonattal |
| Nagyítással | yes |
A termék jelenleg nem elérhető. A beérkezési idő egyenlőre nem ismert. További információért telefonon vagy az Info menü -> Kapcsolat menüpontján keresztül érdeklődhet.
Utoljára megtekintett termékek
S006_797574 Karburátor fúvóka Briggs Quantum 797574
S006_84004350 Indító komplett Briggs 08P602 84004350
S040_03.2.5559.00 FORA 6 multifunkciós diagnosztikai mérőkészülék
S006_30-479773 Indító komplett AL-KO TECH120 30-479773
S003_113260 SOCONAILS N851 Pneumatikus tűzőgép