This digital night vision device has a large display and a tripod thread. This instrument is not prone to malfunction due to illumination overexposure since it is equipped with the newest digital technology and not the traditional analog version. Although intended for use during dusk or dawn, the integrated IR illumination allows the observer to see in total darkness. Because of the large view you have the opportunity to look with distance in the night vision device. The 3x magnification (6x with digital zoom) allows far objects to be seen with greater detail. The maximum observation distance is approximately 100m.
Features:
- Digital night vision device
- Digital zoom function
- Built-in infrared illuminator with levels of intensity
- Range: about 100m
- Tripod thread
- Battery powered: 8x AA batteries (not included)
The kit includes:
- Night vision device
- Case
- Padded carrying strap
- Manual
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922040189 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 26x20x9 cm |
| Szállítási súly | 1.135 kg |
| Éjjellátó | yes |
| Éjjellátó készülék típusa | kétszemes termékek |
| Nagyítás foka, x | 3 — 6 |
| Nagyítás foka, x | 3 (optikai), 6 (digitális) |
| Objektívlencse átmérője (rekesznyílás), mm | 20 |
| Látómező, ° | 10 |
| Látómező, m/100 m | 17.5 |
| Közelfókusz, m | 1 |
| Érzékelési tartomány, m | 100 |
| Képerősítő | digitális |
| CCD, CCIR mátrix | CMOS színes |
| Infravörös világítórendszer | yes |
| Hullámhossz, nm | 850 |
| IR világítási tartomány, m | 100 |
| Tápellátás | 8 db AA elem, 1,5 V (a készlet nem tartalmazza) |
| Fényforrás üzemideje (egy elemkészlettel), óra | 6 |
| Váz | műanyag |
| Üzemi hőmérséklet-tartomány, °C | -20 — 60 |
| Kiegészítő | optikai elemek bevonata: teljesen bevonatolt, kék, szemkagylók a szemüvegben való megfigyeléshez |
| Nagyítással | yes |
| Háromlábú állványra történő felszerelés | yes |
A termék jelenleg nem elérhető. A beérkezési idő egyenlőre nem ismert. További információért telefonon vagy az Info menü -> Kapcsolat menüpontján keresztül érdeklődhet.
Utoljára megtekintett termékek
S130_HM-C1 Naipo Shiatsu masszázs HM-C1
S006_O-49-004 Karburátor membrán Briggs 5 hp O-49-004
S052_IS15971 ISKRA Elektromos Hősugárzó FH08 - IS15971
S006_798653 Karburátor komplett Briggs Intek I/C, 798653
S004_K700X28CC740 CST C740 Külső gumiabroncs K700X28CC740
S006_140SDEA095 OREGON láncvezető 140SDEA095 3/8p-52sz