The Bresser USB Digital Microscope DST-1028 5MP enables easy and convenient observation of your specimen on the computer with detailed images. The digital handheld microscope is especially suitable for examining material samples, circuit boards and electronic components, but also plants, insects and much more. In addition to applications in school and hobby, the digital microscope is also suitable for tasks in quality assurance.
The device features high-quality optics with continuous zoom. This enables documentation of the specimen between 10x and 280x magnifications. Depending on the object to be examined, the appropriate magnification can always be selected. With its ring light, the digital incident light microscope ensures optimal illumination and high-contrast images of your specimen. The ring light consists of eight LEDs. The brightness can be conveniently controlled with the dimmer, which is integrated in the USB connection cable.
The microscope has a stable, adaptable metal stand, which can be adjusted in height depending on the object height and magnification used. This makes it possible to examine both larger and very flat objects (e.g. printing documents).
At low magnifications, the working distance is 110 mm, so that working with tools, e.g. for preparation, is possible underneath.
System requirements:
- Windows 10 or 11
- Intel i3, i5, i7 or i9 CPU from the 2nd generation or
- AMD FX or Ryzen CPU
- Optical Disk Drive or internet connection for software download
- USB 2.0
Key features:
- Digital USB incident light microscope with LED ring light
- High-quality optics with continuous zoom
- Generous working distance for larger objects
- Solid metal construction
- Cable length: 1.2m
- Image fields: 10x: 42x32mm / 100x: 4.2x3.2mm / 280x: 1.6x1.2mm
- Max. object height: 10x – ca. 45mm / 100x – ca. 160mm / 280x – ca. 170mm
The kit includes:
- Digital microscope incl. software download (for Windows only)
- Integrated USB port with adjustment wheel for light intensity
- Metal stand with integrated focusing
- Extension for tripod
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922074641 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 21x21x8 cm |
| Szállítási súly | 0.92 kg |
| Típus | digitális |
| Mikroszkóp fejrész típusa | digitális képernyő / PC monitor |
| Optikai elemek anyaga | optikai üveg |
| Nagyítás foka, x | 10 — 280 |
| Nagyítási tartomány | 200x—800x-os |
| Munkatávolság, mm | 10 — 110 |
| Váz | fém |
| Megvilágítás | 8 LED |
| Tápellátás | USB-kábel |
| Felhasználói szint | gyakorlott felhasználók, kezdők, szakemberek |
| Használat | alkalmazott kutatás |
| Fényforrás elhelyezkedése | felső |
| Vizsgálati módszer | világos látótér |
| Digitális kamera tartozik hozzá | yes |
| Érzékelő | SONY CMOS |
| Megapixel | 5 |
| Váz | fém |
| Kamera tápellátása | 5 V USB porton keresztül |
A termék jelenleg nem elérhető. A beérkezési idő egyenlőre nem ismert. További információért telefonon vagy az Info menü -> Kapcsolat menüpontján keresztül érdeklődhet.
| Szállítási mód | Fizetési mód | Szállítási díj |
|---|---|---|
| Személyes átvétel | Barion online fizetés | ingyenes |
| Személyes átvétel | Előre utalás | ingyenes |
| GLS futárszolgálat | Barion online fizetés | 2 100 Ft |
| GLS futárszolgálat | Előre utalás | 2 100 Ft |
| GLS futárszolgálat | Utánvét GLS | 2 500 Ft |
| GLS csomagpont | Barion online fizetés | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Előre utalás | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Utánvét GLS | 2 200 Ft |
Utoljára megtekintett termékek
S006_YD-45-E.1.2-1 Dugattyú üres Kasei YD-45-E 43mm YD-45-E.1.2-1
S006_795027 Üzemanyagtank sapka Briggs 800serial 795027
S006_596206 Üzemanyagtank sapka Briggs menetes 596206
S052_7901200714 Scheppach szett 2 fűrészlap 254 mm - 7901200714
S101_86336 Ermenrich BBQ GT20 húshőmérő 86336
S006_13010-Z910111-00A0 Hajtókar RATO RV550 13010-Z910111-00A0
S006_694000 Kartergázcső Briggs 405577 egyenes 1,6" 694000
S006_US-440-425 Gyújtótekercs Briggs Quantum utángyártott US-440-425
S006_941245-1 Kultivátor KF-04 utángyártott 941245-1
S006_13010-Z0N0110-00A0 Hajtókar RATO RV450 13010-Z0N0110-00A0
S006_KE80033BA Gyújtáskapcsoló Mitsubishi Brillant GT1300 KE80033BA
S101_82997 Ermenrich Reel KD30 mérőszalag 82997