The Bresser Erudit ICD microscope is a stereo dissecting microscope and gives a threedimensional view. This is especially impressive when viewing structured materials.
With the maximum object height of 53mm you can view also bigger objects. The microscope is perfect for a variety of objects, like plants, insects, geological handpieces, etc. The Erudit ICD is also the perfect choice for children, because there is no need for tedious and difficult sample preparation. Simply place the sample on the object plate and view the finest details! The black/white object plate gives good contrast when viewing with incident light. With battery power the microscope is ready for your next excursion or field work, or use it anywhere around the house. With the sturdy carry case it is easily transported or stowed away.
Features:
- Type: Stereo microscope / dissecting microscope with incident and transmitted light
- Applications: biology, botany, insects
- Black/White-object plate for optimized contrast
- Glass object plate, 94mm
- Rubber eye cups for comfortable viewing, reduces stray light
- Smartphone holder for conveniant documentation
- Long life LED lighting, battery powered. Use anywhere, e.g. for field work
- Adjustable binocular head, diopter adjustment
- Sturdy carry case
- Magnification: 20x, 40x
- Stereo-objective
- Eyepiece barrel diameter: 30.5mm
- Battery powered (3x)Type AA
The kit includes:
- Stereo dissecting microscope with transmitted and incident light
- 2x wide field 10x eyepieces
- Stereo objectives, 2x/4x
- Glass object plate, clear glass
- Black/white object plate
- Smartphone holder
- Plastic carry case
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922030784 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 49x22x36 cm |
| Szállítási súly | 5.24 kg |
| Típus | sztereó/műszeres |
| Mikroszkóp fejrész típusa | binokuláris |
| Nagyítás foka, x | 20/40 |
| Szemlencsecső átmérője, mm | 30.5 |
| Objektívek | 2x, 4x |
| Forgó tárgylencsefoglalat | 2 objektív számára |
| Munkatávolság, mm | 53 |
| Pupillatávolság (PD), mm | 51 — 79 |
| Váz | alumínium, műanyag |
| Megvilágítás | LED |
| Fényerősség-szabályozás | yes |
| Tápellátás | 3 db AA elem, 1,5 V |
| Felhasználói szint | gyakorlott felhasználók, kezdők |
| Használat | iskola/oktatás |
| Fényforrás elhelyezkedése | két helyen |
| Vizsgálati módszer | világos látótér |
| Tok/doboz/táska a készletben | doboz |
| Doboz/táska/hátizsáka a készletben | yes |
A termék jelenleg nem elérhető. A beérkezési idő egyenlőre nem ismert. További információért telefonon vagy az Info menü -> Kapcsolat menüpontján keresztül érdeklődhet.
| Szállítási mód | Fizetési mód | Szállítási díj |
|---|---|---|
| Személyes átvétel | Barion online fizetés | ingyenes |
| Személyes átvétel | Előre utalás | ingyenes |
| GLS futárszolgálat | Barion online fizetés | 2 500 Ft |
| GLS futárszolgálat | Előre utalás | 2 500 Ft |
| GLS futárszolgálat | Utánvét GLS | 2 900 Ft |
| GLS csomagpont | Barion online fizetés | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Előre utalás | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Utánvét GLS | 2 200 Ft |
Utoljára megtekintett termékek
S006_12-57-25-10 Gyertyapipa Stihl utángyártott 12-57-25-10
S006_11256401701-1 Láncfék fedél Stihl MS290 utángyártott 11256401701-1
S006_140400016-T05K Szelepszár szimmering Loncin 1P65FE-3 140400016-T05K
S101_79228 (HU) Discovery Spark 607 AZ teleszkóp könyvvel 79228
S006_US-174-150/5CS Gyertyapipa Briggs 5db/csomag utángyártott US-174-150/5CS
S003_100421 VIDUE XDFN Kültéri falonkívüli infrasorompó
S100_60023095 G21 Aletra bárszék fekete bőr G-21-B521
S004_2352002989 MERIDA Láncvillavédő ME 140/120/160 2352002989
S003_113657 YUASA 6V 12Ah Zselés ólom akkumulátor 113657
S004_BRRIDER550D BRYTON Computer Bryton Rider 550 D GPS komputer szett BRRIDER550D
S101_76827 Levenhuk LabZZ DM200 LCD digitális mikroszkóp 76827