Would you like to go on a night walk and experience something out of this world? With a lens aperture of 60mm this 60/700 refractor telescope already collects about 30 percent more light than a telescope with 50mm aperture. The 60/700 already allows for higher magnifications – ideal to investigate in details like lunar craters. An additional finder scope mounted on the telescope makes it easier to locate objects in the sky. With the erecting eyepiece even during the day many exciting things in the surrounding can be observed. Due to the height adjustable tripod, the telescope can be brought to the right height for small or tall observers. The supplied diagonal mirror ensures comfortable viewing.
Field of Application:
At night the moon and planets like Saturn and Jupiter may be explored. But also impressive sparkling star clusters like the Pleiades impress young and old stargazers. With the included erecting prism it is possible to get an unreversed, upright image, for example, for observation of nature during the day.
Special features:
Ultra light: the complete instrument with tripod weighs less than 2kg! Thus, it can also be set up by young researchers themselves, at any time on the balcony or in the garden.
The kit includes:
- Refractor telescope 60/700
- Alt-azimuth mount (left/right and up/down)
- Continuously height adjustable aluminium tripod
- 5x24 finder scope
- 90° diagonal mirror
- Three eyepieces: 4mm (175x magnification), 12.5mm (56x magnification) and 20mm (35x magnification)
- 1.5x errecting lens for laterally correct and upright image
- Software
- Hard carrying case
- User manual
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922152813 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 36x16x76 cm |
| Szállítási súly | 5.4 kg |
| Optikai kialakítás | refraktor |
| Optikai rendszer | akromatikus |
| Objektívlencse átmérője (rekesznyílás), mm | 60 |
| Fókusztávolság, mm | 700 |
| Legkisebb gyakorlati nagyítás, x | 35 |
| Legnagyobb gyakorlati nagyítás, x | 120 |
| Nagyítás foka, x | 35 — 262 |
| Rekesznyílás | f/11.6 |
| Felbontási küszöbérték, ívmásodperc | 2.2 |
| Szemlencsék | 4 mm (175x), 12,5 mm (56x), 20 mm (35x) |
| Szemlencsetubus átmérője, hüvelyk | 1,25 |
| Keresőtávcső | optikai, 5x24 |
| Háromlábú állvány | alumínium |
| Tartozéktálca | yes |
| Teleszkópszabályozás | kézi |
| Állvány | alt-azimut, AZ1 |
| Kiegészítő | 90°-os diagonális tükör a készletben, porvédő sapka a nyitott rekesznyíláshoz és szemlencsetartóhoz |
| Optikai tubus anyaga | alumínium |
| Felhasználói szint | gyerekeknek, kezdők |
| Megfigyelt objektum | a Naprendszer bolygói, földi objektumok |
| Tok/doboz/táska a készletben | doboz |
| Doboz/táska/hátizsáka a készletben | yes |
A termék jelenleg nem elérhető. A beérkezési idő egyenlőre nem ismert. További információért telefonon vagy az Info menü -> Kapcsolat menüpontján keresztül érdeklődhet.
| Szállítási mód | Fizetési mód | Szállítási díj |
|---|---|---|
| Személyes átvétel | Barion online fizetés | ingyenes |
| Személyes átvétel | Előre utalás | ingyenes |
| GLS futárszolgálat | Barion online fizetés | 2 500 Ft |
| GLS futárszolgálat | Előre utalás | 2 500 Ft |
| GLS futárszolgálat | Utánvét GLS | 2 900 Ft |
| GLS csomagpont | Barion online fizetés | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Előre utalás | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Utánvét GLS | 2 200 Ft |
Utoljára megtekintett termékek
S004_00536S SIGMA Computeralk Sigma második KRP kit vezetékes 2032 00536S
S006_F5RTC Gyújtógyertya LG F5RTC F5RTC
S052_11112-20 Gardena Pumpás permetező 1 l - 11112-20
S101_71120 Bresser Teleszkóp 90/900 NG Taurus 71120