The combination of large aperture and short focal length predestine the Bresser Messier AR-152S for the observation of large celestial objects. Experience the famous Globular Cluster M13 in the constellation Hercules: Thousands of pinpoint stars stand before a black sky like so many diamonds spilled onto black velvet. Equipped with nebular filters you can watch the "Gulf of Mexico" in the North America Nebula and all the other celestial objects that Charles Messier listed in 1781. The compact size of the Messier AR-152S combines outstanding transportability, high light gathering power and low weight for a telescope of this aperture.
Features:
- High end Hexafoc-focuser with 2.5" free inner diameter
- All telescope axes are supported by ball bearings for smooth tracking
- Adjustable polar finder scope with optional illumination
- ST-4 compatible autoguider interface
- All aluminum cast parts feature high end powder coating
- Collimatable lens cell
- Brass worms with ball bearings
- GoTo Mount with motors and hand box controller allows for easy finding and guiding the Moon, planets, stars and much more
- Bubble level for easy tripod setup
- 8x50 straight viewfinder with reticle; optimized finder socket for comfortable use
- 31.7mm (1.25") diagonal mirror
- Cradle rings with handle and integrated piggyback camera holder (1/4" thread)
- Universal 44mm dovetail plate with stainless steel rail (fits LXD75/Great Polaris/EQ5)
- 50.8mm (2") to 31.7mm (1.25") adapter with integrated T2 thread (T2-adapter ring for your camera is purchased separately)
The kit includes:
- Telescope with mount and tripod
- Equatorial EXOS 2 GoTo mount with a stainless steel tripod and StarTracker handcontroller
- 127mm achromatic optical tube assembly
- Two 2.5" extension tubes
- 26mm Super Plössl eyepiece
- 31.7mm (1.25") Zenith mirror
- Integrated 31.7mm and T2 adapter
- Universal 44mm dovetail plate with stainless steel rail (fits LXD75/Great Polaris/EQ5)
- Adjustable polar finder scope with optional illumination
- Tube rings
- Handle and camera holder
- 8x50 optical finder
- Stellarium astronomy software
- Rotatable star map
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922199269 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 110x60x50 cm |
| Szállítási súly | 32.1 kg |
| Optikai kialakítás | refraktor |
| Optikai rendszer | akromatikus |
| Optikai bevonat | több rétegben bevonatolt |
| Objektívlencse átmérője (rekesznyílás), mm | 152 |
| Fókusztávolság, mm | 760 |
| Legkisebb gyakorlati nagyítás, x | 29 |
| Legnagyobb gyakorlati nagyítás, x | 300 |
| Rekesznyílás | f/5 |
| Szemlencsetubus átmérője, hüvelyk | 2 |
| Keresőtávcső | optikai, 8x50 |
| Fókusz-állító | 2,5" Hexafoc |
| Háromlábú állvány | rozsdamentes acél |
| Állvány | ekvatoriális, EXOS-2/EQ2 GOTO |
| Lassúmozgás-szabályozó | mindkét tengely mentén |
| Maximális hasznosteher, kg | 13 |
| Kiegészítő | háromlábú állvány magasságállítása: igen, poláris keresőtávcső világítással |
| Póluskereső | yes |
| Kézi irányító | StarTracker |
| Optikai tubus anyaga | alumínium |
| Optikai tubus átmérője, mm | 161x1085 |
| Optikai tubus súlya, kg | 10.6 |
| Felhasználói szint | gyakorlott felhasználók, kezdők |
| Megfigyelt objektum | a Naprendszer bolygói és mélyég-objektumok |
A termék jelenleg nem elérhető. A beérkezési idő egyenlőre nem ismert. További információért telefonon vagy az Info menü -> Kapcsolat menüpontján keresztül érdeklődhet.
Utoljára megtekintett termékek
S032_3286469 JKH zárbetét fordítógombos 30/30mm 3 kulcs réz 3286469
S032_8920040 JKH Kerékpár fogaskerék MTB 6 indexes 8920040
S003_104498 NOLOGO ANT433 Körsugárzó botantenna 433.92MHz frekvenciára
S003_109617 AD 12V/2000 Kapcsolóüzemű dugasztáp adapter kialakítású
S006_G-150/GB Gázbowden Honda F-400 utángyártott G-150/GB
S052_196-545-000 Agrifab Vontatható szórógép 50 kg - 196-545-000
S031_34674 VELOTECH Villogó szett 2LED fekete 34674
S031_15658 Kerék első 26" DF QR disc fekete 15658
S031_23859 BRAKCO/SHIMANO NAXAVE Fékbetét 23859