When looking at the technical data, 70mm aperture may not look too impressive. During the observation the impact of the 36% more light gathering power in respect to a 60mm refractor are easily visible: details are seen more clearly in the Bresser Messier AR-70/700 AZ and from a distance of 600 million km the main cloud bands on the planet Jupiter get visible.
Do you want to capture what you see? With the included smartphone holder bracket you can use your smartphone to easily take colour pictures of celestial objects – like through a telephoto lens!
Features:
- MgF2-coated optics
- Magnification with supplied accessories: 35x, 77x (max. suggested: 140x)
- Focal distance, aperture ratio: 700mm, f/10
- Azimuthal mounting
- Eyepiece diameter: 31.7mm (1.25")
The kit includes:
- Messier refractor
- Altazimuth mount
- Aluminium tripod with accessory tray
- Eyepieces: 9mm, 20mm
- Red dot finder
- Diagonal mirror 1.25" (31.7mm)
- Smartphone camera adapter
- Software and rotatable star-map
- User manual
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922050850 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 89x31x19 cm |
| Szállítási súly | 4.5 kg |
| Optikai kialakítás | refraktor |
| Optikai rendszer | akromatikus |
| Optikai bevonat | magnézium-fluorid |
| Objektívlencse átmérője (rekesznyílás), mm | 70 |
| Fókusztávolság, mm | 700 |
| Legkisebb gyakorlati nagyítás, x | 35 |
| Legnagyobb gyakorlati nagyítás, x | 140 |
| Rekesznyílás | f/10 |
| Felbontási küszöbérték, ívmásodperc | 1.97 |
| Szemlencsék | 9 mm (77x), 20 mm (35x) |
| Szemlencsetubus átmérője, hüvelyk | 1,25 |
| Keresőtávcső | vöröspontos |
| Háromlábú állvány | alumínium |
| Háromlábú állvány magassága, mm | állítható |
| Teleszkópszabályozás | kézi |
| Állvány | alt-azimut |
| Tápellátás | CR2032 típusú elem (3 V) – 1 db |
| Optikai tubus anyaga | alumínium |
| Felhasználói szint | gyakorlott felhasználók, kezdők |
| Az összeszerelés és a telepítés nehézségi szintje | könnyű |
| Megfigyelt objektum | a Naprendszer bolygói, földi objektumok |
A termék jelenleg nem elérhető. A beérkezési idő egyenlőre nem ismert. További információért telefonon vagy az Info menü -> Kapcsolat menüpontján keresztül érdeklődhet.
Utoljára megtekintett termékek
S006_US-20104/10CS Karburátor tűszelep kicsi, 10db/csomag US-20104/10CS
S003_105352 OUDE 1134AW Hidraulikus ajtóbehúzó
S052_IS9891 ISKRA ELEKTROMOS KONVEKTOR DL01S TURBO - IS9891
S004_14211 SIGMA Computer Sigma BC 14.0 STS vezeték nélküli 14211