It is as small and handy as a travel alarm clock and yet offers so much more:that's the Bresser MyTime Travel. Travelers should always take with them thiscompact digital alarm clock with temperature and humidity display. Since it ispurely battery-driven, it can be used anywhere. The sophisticated designimpresses with clever details and straightforwardness.
On the compact display, you can see information about temperature and humidityfor the interior and exterior as well as the hygro trend. The current roomclimate is illustrated by an icon (too dry, optimal, too wet). The currenttime, date, and weekday are set automatically by a radio signal.
A huge plus is the integrated alarm function with snooze mode. It makes theBresser MyTime Travel the ideal travel companion. At the set time, an alertwill sound. It can be paused for about five minutes (snooze mode) or turnedoff at the push of a button. Apart from that, the alert can also be set for adefined temperature. When this temperature is reached, there will also be anacoustic signal.
The alarm clock comes with a wireless external sensor, which transmitsinformation about temperature and humidity. Optionally, up to threethermo/hygro-sensors can be connected at the same time.
Alarm clock and sensor are powered by 2x AAA batteries each (purchasedseparately).
Features:
- Small digital clock for traveling with temperature and humidity display
- Automatic time setting
- Display of time, date, weekday
- Display of inside and outside temperature (°C/°F selectable)
- Display of inside and outside humidity
- Room climate indicator
- Temperature alert
- Memory of daily min./max. values of temperature and humidity
- 12/24 hours mode
- Alarm clock with snooze mode
- Temperature alert for all external sensors
- Blue backlight
- Up to three thermo/hygro sensors connectable
- Flip out stand
The kit includes:
- Digital alarm clock
- Thermo/Hygro sensor
- User manual
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922028200 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 16x11x4 cm |
| Szállítási súly | 0.24 kg |
| Felhasználás helye | beltéri, kültéri |
| Típus | időjárás-állomás, óra |
| Beépített funkciók | higrométer, hőmérő, naptár, ébresztőóra, óra |
| Kialakítás | asztallapi, digitális, vezeték nélküli |
| Használat | otthoni használatra |
| === Elválasztójel === | Higrométer (levegő páratartalma) |
| Mértékegységek | % (RH) |
| Mérési tartomány | 20% és 99% között |
| Mérési felbontás | 0,01% |
| === Elválasztójel === | Hőmérő (hőmérséklet) |
| Mértékegységek | °C, °F |
| Mérési tartomány beltéren | 0...+50 °C |
| Mérési tartomány beltéren | 0 — 50 |
| Mérési tartomány kültéren | -20...+60 °C |
| Mérési tartomány kültéren | -20 — 60 |
| Mérési felbontás | 0.1 °C |
| === Elválasztójel === | Óra (idő/dátum/naptár) |
| Óra | yes |
| Időformátum | 12 órás, 24 órás |
| Naptár | yes |
| Ébresztőóra | yes |
| Automatikus szinkronizáció | DCF (CET) |
| Rendeltetés | aktuális dátum és a hét napjának megjelenítése, ébresztési üzemmódok: munkanapok (hétfőtől péntekig), naptári napok (hétfőtől vasárnapig) |
| === Elválasztójel === | Általános műszaki jellemzők |
| Képernyő típusa | egyszínű |
| Képernyők száma | 1 |
| Képernyők száma | 1 |
| Rádiójelek frekvenciája, MHz | 433 |
| Rádiójelek hatósugara, m | 30 |
| Tápellátás | AAA elemek, 1,5 V (a készlet nem tartalmazza): időjárás-állomás – 2 db, kültéri érzékelő – 2 db |
| Váz | műanyag |
| Vázszín | fekete |
| Működési hőmérséklet-tartomány (beltéren), °C | 0 — 50 |
| Üzemi hőmérséklet-tartomány (külső érzékelő) | -20 — 60 |
| Csatlakoztatott kültéri érzékelők száma | akár 3 db (1 db mellékelve) |
| Megvilágítás | kék |
| Kényelmi szint értékelése összességében | yes |
| Elérhető meteorológiai trend | yes |
| Meteorológiai trend | a következő 6 órára |
| Vezeték nélküli érzékelő | yes |
A termék jelenleg nem elérhető. A beérkezési idő egyenlőre nem ismert. További információért telefonon vagy az Info menü -> Kapcsolat menüpontján keresztül érdeklődhet.
| Szállítási mód | Fizetési mód | Szállítási díj |
|---|---|---|
| Személyes átvétel | Barion online fizetés | ingyenes |
| Személyes átvétel | Előre utalás | ingyenes |
| GLS futárszolgálat | Barion online fizetés | 2 100 Ft |
| GLS futárszolgálat | Előre utalás | 2 100 Ft |
| GLS futárszolgálat | Utánvét GLS | 2 500 Ft |
| GLS csomagpont | Barion online fizetés | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Előre utalás | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Utánvét GLS | 2 200 Ft |
Utoljára megtekintett termékek
S018_GS 10 fekete BEURER GS 10 BLACK fekete üvegmérleg GS10
S004_C3DTOUBKBK2-AM PROLOGO Kormánybandázs PR ONETOUCH 3D fekete C3DTOUBKBK2-AM
S130_BPST1 iHealth BPW klasszikus csukló vérnyomásmérő BPST1
S004_330-326-101 RITCHEY Kormánycsapágy Comp Logic V2 PRD14494/33-246-515 1 1/8 fekete
S003_107446 Global Fire VULCAN2DB analóg címezhető érzékelő irányfény 107446
S003_106960 SOYAL AR-725UD Közelítőkártyás segédolvasó beléptetőrendszerekhez piros
S004_ONETC0BKWH2AM PROLOGO Kormánybandázs PR ONETOUCH fekete/fehér ONETC0BKWH2AM
S101_72610 Levenhuk Zeno Vizor G7 nagyítószemüveg 72610
S005_BW36280 Burg Wachter Alutitan 770 20 alumínium lakat BW36280
S005_BW50713 Burg Wachter ENTRY sE-KEY 7713 aktív transzponder BW50713
S005_BW33771 Burg Wachter Look 402 30 SB alumínium lakat BW33771