These premium binoculars of the Bresser Pirsch series is the ideal modell for on vacations, on journeys or while hiking.
The binoculars are armed with the newest phase coating and let the picture shine more clear in contrast and high-definition, reinforced by fully-multicoated. Because of BaK-4 glass material you get a bright and clear picture. Based on twist-up eyecups spectacle wearers can also enjoy the full field of view. They are adjustable in 2 steps and also support the view without glasses. The Bresser Pirsch Binoculars have a rubber armored body for solid grip. All Pirsch models are armed with a broad and very comfortable neckstrap. To make the package complete these binoculars are waterproof and nitrogen purged to prevent them against fogging.
Features:
- Handy travel binoculars
- High light gathering capability for use in twilight
- High quality phase coating for bright and more high-contrast images
- Waterproof and nitrogen purged to prevent fogging
- Rubberized housing
- Ideal also for spectacle wearers
The kit includes:
- Binoculars
- Nylon case with shoulder strap and belt loop
- Broad, padded carrying strap
- Protective objective lens caps
- Protective eyepiece caps
- Lens cloth
- Manual
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922040769 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 18x17x7 cm |
| Szállítási súly | 0.6 kg |
| Prizmatípus | fáziskorrekciós tetőél |
| Nagyítás foka, x | 10 |
| Objektívlencse átmérője (rekesznyílás), mm | 26 |
| Optikai elemek anyaga | BaK-4 |
| Lencse bevonata | teljesen és több rétegben bevonatolt, ultimate Reflection bevonat, zöld |
| Szemtávolság, mm | 14 |
| Szürkületi érték | 16.12 |
| Relatív fényesség | 6.76 |
| Látómező, ° | 5.71 |
| Látómező, m/1000 m | 100 |
| Közelfókusz, m | 2 |
| Pupillatávolság (PD), mm | 56 — 72 |
| Fókuszálás | központi |
| Szemkagylók | tekerhető |
| Váz | fém, gumírozott, műanyag |
| Váz töltőanyaga | nemesgáz |
| Vízálló | yes |
| Nedvességállóság | yes |
| A nedvesség/víz elleni védelem mértéke | merülési mélység legfeljebb 1 m |
| Üzemi hőmérséklet-tartomány, °C | -20 — 50 |
| Méret | kompakt |
| Használat | utazáshoz |
| Tok/doboz/táska a készletben | tok |
A termék jelenleg nem elérhető. A beérkezési idő egyenlőre nem ismert. További információért telefonon vagy az Info menü -> Kapcsolat menüpontján keresztül érdeklődhet.
| Szállítási mód | Fizetési mód | Szállítási díj |
|---|---|---|
| Személyes átvétel | Barion online fizetés | ingyenes |
| Személyes átvétel | Előre utalás | ingyenes |
| GLS futárszolgálat | Barion online fizetés | 2 100 Ft |
| GLS futárszolgálat | Előre utalás | 2 100 Ft |
| GLS futárszolgálat | Utánvét GLS | 2 500 Ft |
| GLS csomagpont | Barion online fizetés | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Előre utalás | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Utánvét GLS | 2 200 Ft |
Utoljára megtekintett termékek
S003_112029 ELMES ELECTRONIC RP501RH Rádió adó 112029
S006_515068 Védőszemüveg Oregon átlátszó 515068
S003_114393 S. AM Proximity kártyatok No.1 zöld 114393
S018_HK Comfort BEURER HK Comfort Melegítő párna
S003_109390 VDS PM1-400 Szárnyaskapu mozgató motor PM1400
S003_113977 DSC NEO HS2032PCBE kommunikátoros riasztóközpont panel