The Researcher Trino offers observing fun for an unbeatable price. Based on a solid metal body and equipped with DIN eyepieces and objectives, this transmission-type microscope fulfils even professional demands with its optical and mechanical quality. Many details, for example the cross table for optimal object positioning or the focuser with coarse and fine drive for dead-sharp images. Instead of a binocular head, the Trino Researcher has a trinocular head. With this equipment, the observer can make binocular obseravtions and – at the same time! – take photographs or use a PC eyepiece.
Features:
- Magnifications: 1000x, 400x, 100x, 40x
- Application range: Biology, Education, Teaching, Imaging Solutions, Botany
- Transmitted light microscope for high demands
- Dimmable LED illumination
- Additional lens barrel for a connection with a camera
- Abbe-condenser with iris diaphragm
- Adjustable eye relief
The kit includes:
- Biological trinocular microscope
- 4 DIN-objectives
- 2 eyepieces
- Mechanical stage
- Condensor
- Manual
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922150642 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 30x22x46 cm |
| Szállítási súly | 4.8 kg |
| Típus | biológiai, fény/optikai |
| Mikroszkóp fejrész típusa | trinokuláris |
| Fejrész | 360°-ban forgatható |
| Fej dőlésszöge | 30° |
| Nagyítás foka, x | 40 — 1000 |
| Szemlencsecső átmérője, mm | 23.2 |
| Szemlencsék | 10x |
| Objektívek | 4x, 10x, 40x, 100x (immerziós olaj) |
| Forgó tárgylencsefoglalat | 4 objektív számára |
| Pupillatávolság (PD), mm | 53 — 75 |
| Tárgyasztal | mechanikus |
| Szemlencse dioptriabeállítás, dioptria | ±5 |
| Kondenzor | Abbe |
| Diafragma | írisz |
| Fókusz | koaxiális; durva és finom |
| Váz | fém |
| Megvilágítás | LED |
| Fényerősség-szabályozás | yes |
| Tápellátás | 220—240 V |
| Adapter | váltakozóáramú adapter |
| Felhasználói szint | gyakorlott felhasználók, szakemberek |
| Optikai rendszer | akromatikus |
| Használat | laboratóriumi/orvosi |
| Fényforrás elhelyezkedése | alsó |
| Vizsgálati módszer | világos látótér |
A termék jelenleg nem elérhető. A beérkezési idő egyenlőre nem ismert. További információért telefonon vagy az Info menü -> Kapcsolat menüpontján keresztül érdeklődhet.
Utoljára megtekintett termékek
S006_96390031230-1 Szimering Stihl FS36 12x22x7mm utángyártott 96390031230-1
S006_30-462525 Hajtószár bilincs AL-KO FRS4125 alsó rövid 30-462525