When looking at the technical data, 70mm aperture may not look too impressive. During the observation the impact of the 36 % more light gathering power in respect to a 60mm refractor are easily visible: Details are seen more clearly in the Bresser Sirius and from a distance of 600 million km the main cloud bands on the planet Jupiter get visible.
With the included smartphone camera adapter you can take pictures of your best observations right through the telescope.
Features:
- Telescope for night and solar observation
- MgF2-coated optics
- Magnification with supplied accessories: 45x, 135x, 225x, 675x (max. suggested: 140x)
- Focal distance, aperture ratio: 900mm, f/12.9
- Azimuthal mounting
- Eyepiece diameter: 31.7mm (1.25”)
The kit includes:
- Sirius refractor
- Altazimuth mount
- Aluminium tripod with accessory tray
- Aperture solar-filter
- Eyepieces: 4mm, 20mm
- 3x Barlow lens
- Diagonal mirror
- Smartphone camera adapter
- Software & moon map via download
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922001753 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 93x30x18 cm |
| Szállítási súly | 4.7 kg |
| Optikai kialakítás | refraktor |
| Optikai rendszer | akromatikus |
| Optikai bevonat | magnézium-fluorid |
| Elsődleges tükör átmérője (rekesznyílás), mm | 70 |
| Fókusztávolság, mm | 900 |
| Nagyítás foka, x | 45 — 675 |
| Rekesznyílás | f/12.9 |
| Felbontási küszöbérték, ívmásodperc | 1.9 |
| Szemlencsék | 4 mm, 20 mm |
| Szemlencsetubus átmérője, hüvelyk | 1,25 |
| Barlow-lencse | 3x |
| A csomagban található egy Nap-szűrő | yes |
| Háromlábú állvány | alumínium |
| Háromlábú állvány magassága, mm | állítható |
| Tartozéktálca | yes |
| Állvány | alt-azimut |
| Felhasználói szint | kezdők |
| Megfigyelt objektum | a Naprendszer bolygói, földi objektumok |
| Kibővített tartozékkészlet | yes |
A termék jelenleg nem elérhető. A beérkezési idő egyenlőre nem ismert. További információért telefonon vagy az Info menü -> Kapcsolat menüpontján keresztül érdeklődhet.
Utoljára megtekintett termékek
S006_799586-1 Tömítés hengerfej Briggs 450E, 500E, 08P502 utángyártott 799586-1
S052_3830076851773 ISKRA fúrókalapács Z1C-32S1 - 3830076851773
S052_P0004 Mr. Pitch Pázsit Pro SOS Booster lombtrágya 1l (piros) - P0004
S004_410-353-125 RITCHEY Nyeregszár Comp V2 400x27,2 PRD18669/41-322-042BB fekete