An ideal room climate not only has positive effects on your well-being, it is also good for our health. The two critical values which determine the room climate are the temperature and the relative humidity.
A too low humidity for instance does not only cause burning eyes and chapped lips, it also leads to a dry nasal mucosa, which reduces our ability to provide protection against inhaled pathogens.
If the humidity is too high there is a risk of mould formation. This can also be prevented thanks to the indicator.
With the practical 3 piece Temeo Hygro Indicator Set Thermo-/Hygrometer you now have the control over the room climate in all the rooms you spend most of your time in (e.g. living room, sleeping room and children’s room).
Next to the concrete values for the room temperature (C°) and humidity (%) the indicator also shows in symbolic form, whether these values are wihtin the recommended ranges or there is a need for action.
Features:
- Temperature display in °C
- Air humidity
- Symbolic room climate indicator
- Early prevention of mould
- Desk or wall mounting
The kit includes:
- 3x Thermo-/Hygro Station
- 3x CR2032 batteries
- Manual
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922065175 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 23x15x3 cm |
| Szállítási súly | 0.2 kg |
| Felhasználás helye | beltéri |
| Típus | hőmérséklet- és páratartalom-mérő |
| Beépített funkciók | higrométer, hőmérő |
| Kialakítás | asztallapi, falra szerelt |
| Használat | otthoni használatra |
| === Elválasztójel === | Higrométer (levegő páratartalma) |
| Mértékegységek | % (RH) |
| Mérési tartomány | 20% és 90% között |
| === Elválasztójel === | Hőmérő (hőmérséklet) |
| Mértékegységek | °C |
| Mérési tartomány beltéren | 0...+50 °C |
| Mérési tartomány beltéren | 0 — 50 |
| === Elválasztójel === | Általános műszaki jellemzők |
| Képernyő típusa | egyszínű |
| Váz | műanyag |
| Vázszín | fekete |
A termék várható szállítási ideje 1-2 munkanap. Amennyiben a termék mégsem érhető el beszállítónknál, tájékoztatjuk Önt a várható beérkezési időről. Rendelés leadás előtt a beérkezés pontos idejéről telefonon vagy az Info menü -> Kapcsolat menüpontján keresztül érdeklődhet.
| Szállítási mód | Fizetési mód | Szállítási díj |
|---|---|---|
| Személyes átvétel | Barion online fizetés | ingyenes |
| Személyes átvétel | Előre utalás | ingyenes |
| GLS futárszolgálat | Barion online fizetés | 2 100 Ft |
| GLS futárszolgálat | Előre utalás | 2 100 Ft |
| GLS futárszolgálat | Utánvét GLS | 2 500 Ft |
| GLS csomagpont | Barion online fizetés | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Előre utalás | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Utánvét GLS | 2 200 Ft |
Utoljára megtekintett termékek
S006_CG305F.14-3 Hajtószár bilincs Kasei CG520-HB alsó CG305F.14-3
S004_B16X175SV CST Belső gumi 16x1,75SVautó szelepes gumibelső B16X175SV 47-305
S006_120SXEA074 OREGON Láncvezető 3/8p-1.3mm Stihl 44 szem 120SXEA074
S003_120643 Szintetikus kesztyű 11/XXL 10 pár 120643
S006_MOG791/R Gyepszellőztető kés AL-KO utángyártott MOG791/R
S004_B24X138SV CST Belső gumi 24x13/8SV autó szelepes gumibelső B24X1 3/8SV 37-540
S005_B11000051 Basi FS 500 Barna forgatós befeszítésgátló B11000051