Solidly in the mid-magnification range for most amateur telescopes, the 25mm is a true workhorse for visual observers. If you love deep sky observing, eyepieces in this focal length range not only give healthy increases in magnification, but the contrast enhancement of giving a darker background sky can make all the difference of how galaxies and nebulae appear under suburban skies.
The Explore Scientific 52° LER mid-range focal length eyepiece is excellent flat-field multi-element ocular that can transform your visual astronomy experience. With an apparent field of view of 52 degrees, this eyepiece offer incredible value in a very nice eyepiece.
These eyepieces are the choice for observers wearing glasses – with excellent performance and durability. The rubber inlet and the foldable eyecups make handling and using in the field easy. The patented EMD-coating produces high contrast images and prevents reflexes and ghosting. The argon purging effectively prevents internal fogging, and you don´t have to deal with dirt, fungus or cleansing fluids getting between the lenses. The eyepieces are sealed – this makes sure you will be able to enjoy these eyepieces for many years to come.
Features:
- Large eye distance, large field and great image sharpness
- Excellent viewing position for people with glasses
- Excellent field sharpness even with fast optics
- 52° apparent field of view
- Argon-purging prevents internal fogging, the sealing facilitates cleaning
- Patented EMD-coating to maximize contrast
- Blackened lens edges to avoid reflexes
- All eyepieces of this series are parfocal
- Stainless steel barrel with conical security cutoff
The kit includes:
- 52° eyepiece
- Dust covers
- Protective bag
| Márka | Explore Scientific |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922050973 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 14x11x10 cm |
| Szállítási súly | 0.35 kg |
| Típus | standard |
| Optikai rendszer | 4 alkotóelem 2 csoportban |
| Tubus átmérője, hüvelyk | 1,25 |
| Optikai elemek anyaga | optikai üveg |
| Lencse bevonata | többrétegben bevonatolt EMD |
| Fókusztávolság, mm | 25 |
| Látómező, ° | 52 |
| Szemtávolság, mm | 16.4 |
| Látómezőhatár átmérője, mm | 22.7 |
| Szűrőmenet | yes |
| Oldalsó szélek sötétítése | yes |
| Parfokális | yes |
| Argon-tisztított | yes |
| O-gyűrű | yes |
| Váz | rozsdamentes acél |
| Vízálló | yes |
| A nedvesség/víz elleni védelem mértéke | merülési mélység 1 m legfeljebb 30 percig |
| Szemkagyló | gumi, összecsukható |
| Védősapkák a készletben | yes |
| Tok/doboz/táska a készletben | porvédő |
A termék jelenleg nem elérhető. A beérkezési idő egyenlőre nem ismert. További információért telefonon vagy az Info menü -> Kapcsolat menüpontján keresztül érdeklődhet.
| Szállítási mód | Fizetési mód | Szállítási díj |
|---|---|---|
| Személyes átvétel | Barion online fizetés | ingyenes |
| Személyes átvétel | Előre utalás | ingyenes |
| GLS futárszolgálat | Barion online fizetés | 2 100 Ft |
| GLS futárszolgálat | Előre utalás | 2 100 Ft |
| GLS futárszolgálat | Utánvét GLS | 2 500 Ft |
| GLS csomagpont | Barion online fizetés | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Előre utalás | 1 800 Ft |
| GLS csomagpont | Utánvét GLS | 2 200 Ft |
Utoljára megtekintett termékek
S003_101623 EVKT 800 Digitális kaputelefon központ 101623
S003_116091 HIKVISION DS-1280ZJ-XS Kötődoboz dome kamerákhoz 116091