The Bresser Erudit DLX is a high-quality microscope for school, studies and hobby use. An integrated rechargeable battery makes the Erudit DLX for mobile use. The LED illuminator and the height adjustable condenser (with diaphragm and filter holder) offer an optimal illumination. The achromatic DIN objectives allow a very good image. The 40x and 100x objectives are resilient to save the preparation for damage. The microscope has a 360° rotatable monocular view, coarse and fine focusing drive, and a coaxial mechanical desk with nonius.
Features:
- Type: biological microscope
- View: monocular
- Comfortable view, 360° turnable head
- Application range: biology, botany, education, teaching
- Illumination: LED, adjustable condenser
- Level: beginner, intermediate
- Extras: rechargeable battery operation
- Coaxial mechanical stage
- Integrated dimmer
The kit includes:
- Microscope body
- Eyepiece 10x
- 4 objecitves: 4x, 10x, 40x, 100x (oil)
- Abbe condenser with field diaphragm and filter holder
- Blue filter
- Immersion oil
- Dust cover
- Power supply
- User manual
| Márka | Bresser GmbH, Németország |
| Szavatosság | 2 év |
| EAN | 4007922150178 |
| A csomag méretei (HxSzxM): | 46x30x22 cm |
| Szállítási súly | 3.73 kg |
| Típus | biológiai, fény/optikai |
| Mikroszkóp fejrész típusa | monokuláris |
| Fejrész | 360°-ban forgatható |
| Nagyítás foka, x | 40 — 1000 |
| Szemlencsecső átmérője, mm | 23 |
| Szemlencsék | 10x irányzóval |
| Objektívek | akromatikus DIN szabvány: 4x, 10x, 40x, 100x (olaj) |
| Forgó tárgylencsefoglalat | 4 objektív számára |
| Tárgyasztal | mechanikus, két koordinátás, Vernier-skálával és mikrometrikus skálával |
| Kondenzor | Abbe N.A. 1,25, állítható magasság; szűrőtartó |
| Diafragma | látótér |
| Fókusz | koaxiális; durva és finom |
| Váz | alumínium, műanyag |
| Megvilágítás | LED |
| Fényerősség-szabályozás | yes |
| Tápellátás | 230 V váltakozóáramú adapter (a készlet része), beépített akkumulátor |
| Fényszűrők | kék |
| Felhasználói szint | kezdők |
| Használat | iskola/oktatás |
| Fényforrás elhelyezkedése | alsó |
| Vizsgálati módszer | világos látótér |
| Tok/doboz/táska a készletben | porvédő |
A termék jelenleg nem elérhető. A beérkezési idő egyenlőre nem ismert. További információért telefonon vagy az Info menü -> Kapcsolat menüpontján keresztül érdeklődhet.
Utoljára megtekintett termékek
S052_3719-20 GARDENAGARDENA CombySystem teleszkópos nyél 90 -145cm 3719-20
S018_76009 Beurer BF 980 WIFI / Bluetooth diagnosztikai mérleg BF980
S004_BRRIDER550D BRYTON Computer Bryton Rider 550 D GPS komputer szett BRRIDER550D
S101_76827 Levenhuk LabZZ DM200 LCD digitális mikroszkóp 76827
S004_384-508-301 RITCHEY bicikli kormány markolat WCS 125mm/szivacs piros
S101_70227 Levenhuk Rainbow 2L mikroszkóp Lime színben 70227
S003_107434 Global Fire VULCAN2AS Analóg címezhető hangjelző 107434
S006_S-506110/1 Stopkapcsoló Husqvarna 480 utángyártott S-506110/1
S101_84543 Ermenrich Reel WM20 digitális földmérő kerék 84543
S003_100195 SATEL INTEGRA64 16/64 zónás riasztóközpont és beléptetőrendszer